Kort rapport från Indie-AW No. 2 i Göteborg
Skriven av Petter Pettersson   
Skapad 2011-08-08 16:36

Indie-AW är ett event som körs ungefär en gång i halvåret i Göteborg och som har som syfte att föra samman artister och band (mest osignade), bokningsbolag, etablerade tidningar, bloggar, webzines, studios och andra rörelser och förbund med varandra, och då inom den breda genre som kallas "indie". På Indie-AW No. 1 i våras så kom det dock in ett par skivor med osignade metalband och ledningen för Indie-AW ville den här gången gärna ha en representant på plats som kunde fånga upp de lite hårdare banden, så därför kallades jag in i egenskap av Critical Mass-skribent, och det tackar jag givetvis för.

Det åts gratisbuffé, en och annan öl dracks och folk nätverkade sig gula och blå. Själv hade jag stort utbyte av att prata med andra skribenter och med folk från olika studios (bland andra Music-A-Matic, som vi säkert kommer återkomma till), men även med att prata med några av de band som hade vågat sig dit. Jag skriver "vågat" för jag måste ge dem lite kredd -- det är skillnad på att bara maila en Soundcloud-länk och att personligen ta sig till ett ställe, visa upp sig och lämna en fysisk demo, där jag tycker det sista sättet är oändligt mycket bättre, självklart.

Jag ska inte göra några uttömmande recensioner men jag skulle ändå vilja nämna några av de osignade alster som landade på mitt bord och det blir självklart lite geografiskt trist med att nästan alla är från Göteborgsområdet. Men, andra kan inspireras och skapa liknande event på andra platser.

Nåja. En skiva jag fick i handen var SAVING YESTERDAY med låten "We Drown Again", någon slags pop/punk/rock med uppenbara amerikanska vibbar. Helt ok, lite oslipat och sångaren kan verkligen jobba lite mer med sitt uttal. Men, det var bara en låt och det blir nog bra, spelar visst på Göteborgskalaset senare i sommar. SAVING YESTERDAY på Facebook.

THE WOLF RODEO spelar någon typ av MISIFTS/TURBONEGRO-rock och gör det stundtals absolut med den äran. Lite mer attityd än musik ibland, kan man känna, men ljudet på demon är utmärkt. Personligen föredrar jag när man drar till den här musiken ytterligare ett snäpp, som exempelvis KVELERTAK. Men det är jag det. Gillar däremot vargen på loggan skarpt: 2005_wolf
THE WOLF RODEO på MySpace

SO GEEKS spelar spännande postpunk. Fantastiskt spännande, faktiskt, oslipat, stundtals lite taffligt, men intressant, kan mest likna det som en tuffare blandning av PJ HARVEY och INTERPOL. Själva säger de att det finns lite QUEENS OF THE STONE AGE där inne också, och, ja, kanske. Göteborgs-stoner light med en touch av amerikansk indie. Otroligt uttrycksfull sångerska, det här kan absolut bli något även om musikstilen inte riktigt hör hemma hos Critical Mass, kanske. Men mycket bra, och i synnerhet "Hung Me Up To Dry". I samma andetag kan CARL FRACK kort nämnas. Inte heller det Critical Mass-musik, men snygg indie med klara amerikanska vibbar. Speciellt första spåret, "Behind Our Eyelids". 

So Geeks på Myspace
Carl Frack webbplats

THE KINGS OF QUEENS från Trollhättan (och en massa andra städer, förstod jag det som) sätter definitivt ribban högt. Hittills kan man bara höra en låt, men den är sjukt genomarbetad, avancerat arrangerad med riktigt stråk och med snygg video. TKOQ spelar någon slags gotisk metal a la LACUNA COIL och EVANESENCE, som vi inte direkt brukar förknippa med Sverige och jag är verkligen inget stort fan av det i vanliga fall, men jag måste säga att jag gillar anslaget och ambitionen. Det är alltid roligt med människor som verkligen går in för sitt skapande, tummen upp!
THE KINGS OF QUEENS på Blogspot, med videon

Muskler visar också fina OHOLICS från Göteborg. Det framgår inte av konvolutet, men enligt någon på eventet var promon producerad av Soundtrack-Ebbot. Spacerock så det förslår, och väldigt retro. Jag gillar det verkligen, även om det inte är direkt nyskapande, men vilken musik är det å andra sidan. Nya promon finns inte för lyssning online ännu, vad jag kan se. De gamla låtar de har på facebooksidan är betydligt mer upptempo och jag föredrar det nyare, spacigare soundet.
OHOLICS på Facebook

En kort rapport, som sagt. Med förhoppning om ännu fler tyngre band nästa gång! Det finns egentligen inget roligare än att höra musik som är i startgroparna.

 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera